4 Οκτωβρίου, Παγκόσμια ημέρα αφιερωμένη στα αγαπημένα μας ζωάκια!

Στα πλαίσια του εορτασμού αυτής της ημέρας επισκέφθηκε το σχολείο μας, και πιο συγκεκριμένα τους μαθητές της Β’ Δημοτικού, η κτηνίατρος κ. Στεργενάκη Καθολική.
Συζήτησε με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας για τα ζώα και τις ανάγκες τους, τους/ τις ευαισθητοποίησε σχετικά με τα αδέσποτα και τη φροντίδα τους, έγινε αναφορά στα δικαιώματα των ζώων και τέλος τους μίλησε για τα ζώα που απειλούνται με εξαφάνιση στον τόπο μας αλλά και γενικότερα σε ολόκληρο τον κόσμο και την επιτακτική ανάγκη για προστασία τους, προκειμένου να μην διαταραχθεί η τροφική αλυσίδα και η ισορροπία του πλανήτη μας.
Μαθητές και μαθήτριες μίλησαν για τα κατοικίδια που έχουν, ζήτησαν συμβουλές για την φροντίδα τους, μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους από τα αγαπημένα τους τετράποδα ή δίποδα και το δίωρο έκλεισε με τις κατασκευές τους!

ANIMALS Small