"Ο κόσμος του νερού"

enydreio2small

Στις 22/10/2018 οι μαθητές του Δ1 και του Δ2 επισκέφτηκαν τον Υδροβιολογικό Σταθμό Ρόδου για την υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος «Ο κόσμος του νερού» (στο Ενυδρείο) . Το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα εντάσσεται στα εκπαιδευτικά προγράμματα του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πεταλούδων κατά το σχολικό έτος 2018-19.

Αξιοποιώντας τις εγκαταστάσεις του Ενυδρείου-Υδροβιολογικού Σταθμού της Ρόδου στο σχετικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα έγινε μια θεωρητική προσέγγιση της αξίας του νερού (αλμυρό-γλυκό). Δόθηκε έμφαση στη ζωή που υπάρχει σε αυτό αναδεικνύοντας οργανισμούς , όπως το ενδημικό ψαράκι της Ρόδου, το Γκιζάνι, αλλά στη σημασία του περάσματος από το Αιγαίο στη Μεσόγειο θάλασσα. Η Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ Πεταλούδων κ. Συργιάννης Χάρης και η κ. Γιοβανούδη Πανδώρα συνεργάστηκαν άριστα με τις μικρές περιβαλλοντικές ομάδες των μαθητών. Το εκπαιδευτικό υλικό σχεδιάστηκε και παράγεται από την Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ Πεταλούδων.

Κατόπιν τα παιδιά είχαν τη χαρά να παίξουν στο Αθλητικό Κέντρο ‘’Καλλιπάτειρα’’.