Ο ΜΑΝΟΣ ΚΟΝΤΟΛΕΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ!

Την Πέμπτη 15-3-2018 το 1o Δημοτικό Σχολείο Κρεμαστής είχε την τιμή να φιλοξενεί το διάσημο συγγραφέα παιδικής λογοτεχνίας Μάνο Κοντολέων.
Οι μαθητές του τμήματος ΣΤ2 συναντήθηκαν μαζί του στην αίθουσά τους συνομίλησαν , ανέλυσαν τις σκέψεις τους από το βιβλίο και άκουσαν εμπειρίες από τη ζωή του. Είχαν ετοιμάσει κολάζ, εικόνες και υλικό από τα έργα του συγγραφέα και του μίλησαν για τη βιβλιοθήκη του Σχολείου που επιμελούνται με τη βοήθεια της δασκάλας τους κ. Βίκυς Μούτσιου.

kontoleon Small

20180315 120626 SmallΣτη συνέχεια ο συγγραφέας συναντήθηκε με μαθητές της Ε΄ και Δ΄ Τάξης και τους εκπαιδευτικούς Αγγελική Κολεζάκη , Γεωργία Μεταξωτού και Μιχάλη Κουτσουρούμπα που ασχολούνται με τα βιβλία του «Δον Κιχώτης» και «Ο αδερφός της Ασπασίας».

Το Σχολείο ευχαριστεί θερμά το συγγραφέα καθώς και το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου του Δ.Ο.Π.Α.Ρ. για τη σπουδαία δράση.

Περισσότερες πληροφορίες για την επίσκεψη του συγγραφέα Μάνο Κοντολέων στο σχολείο μας, μπορείτε να διαβάσετε στο ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ.