ENAΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-2022

Αγαπητοί γονείς,

ενόψει της έναρξης του νέου σχολικού έτους 2021-2022 ευχόμαστε να έχουμε μια υγιή και γόνιμη σχολική χρονιά.

Ο αγιασμός μας θα γίνει τη Δευτέρα 13/09/21 ώρα 09:00 μόνο με μαθητές/τριες της Α΄ τάξης .

Οι μαθητές όλων των τάξεων θα προσέλθουν στο σχολείο στις 08:45 με άδειες τσάντες και θα σχολάσουν περίπου 10:00. Κατά την προσέλευσή τους θα επιδεικνύουν στην είσοδο αποτέλεσμα self test και θα ενημερώνονται για το πού θα τους περιμένει ο/η δάσκαλος/α τους.

Οι μαθητές/τριες στη συνέχεια θα οδηγηθούν στις αίθουσες όπου θα ενημερωθούν και θα παραλάβουν λίστες και βιβλία.

Υποχρεωτική η χρήση μάσκας από όλους και αποτέλεσμα self test.

Ελεύθερη είσοδος στο σχολείο για κάθε θέμα μετά τις 10:30.

Τρίτη και Τετάρτη σχόλασμα μόνο για την Α΄ Τάξη στις 11:15 και Πέμπτη –Παρασκευή 12:20

Τρίτη έως Παρασκευή σχόλασμα για τις τάξεις Β-Δ στις 12:25

Τρίτη έως Παρασκευή σχόλασμα για τις τάξεις Ε-ΣΤ στις 13:15

Το ολοήμερο θα ξεκινήσει όταν το Σχολείο μας στελεχωθεί με όλες τις ειδικότητες.

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με σχετική εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ:

1. Οι μαθητές προμηθεύονται από την Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου ως και την Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου έξι (6) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των τριών επόμενων εβδομάδων (13-3/10)

2. Το self-test θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα, Τρίτη και Παρασκευή, έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο. Ειδικότερα, την πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους, το τεστ πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο για τη Δευτέρα 13/09.

3. Το self-test θα ελέγχεται μέσα στην τάξη από τον εκπαιδευτικό της 1ης διδακτικής ώρας της Τρίτης και Παρασκευής και πρέπει να είναι σε έντυπη μορφή με κωδικό. Σε περίπτωση απουσίας ο έλεγχος θα γίνεται την επόμενη ημέρα.

4. Είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας από όλους.

Σας ευχαριστούμε!