ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΠΑΜΕΑ

pameaΣτο πλαίσιο της κοινωνικής δράσης και προσφοράς, το 1ο Δ.Σ Κρεμαστής συγκεντρώνει καπάκια για τον σύλλογο ΠΑΜΕΑ, αποτελώντας ένα από τα επίσημα σημεία περισυλλογής του οργανισμού.
Την οργάνωση και τον συντονισμό της ενέργειας αυτής έχουν οι εκπαιδευτικοί της Β’ τάξης Βώβου Ασημίνα (Β1), Στεργενάκη Μαρία (Β2) και Μπάτη Ζωγραφίνα (Β3) μαζί με τους μικρούς μαθητές τους . Η δράση είναι ενταγμένη σε αντίστοιχη θεματική ενότητα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

Κύριοι στόχοι του προγράμματος η παροχή βοήθειας σε συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη, η βιωματική εμπλοκή των μαθητών ώστε ν’ αντιληφθούν το ουσιαστικό νόημα της προσφοράς και της αλληλεγγύης καθώς και την έννοια της ανακύκλωσης.
Γνωρίζοντας ότι τα παιδιά μαθαίνουν πιο εύκολα μέσα από το παράδειγμα, καλούμε όλες και όλους εσάς, τις φίλες και τους φίλους του σχολείου μας να ενισχύσετε τη δράση μας προσφέροντας καπάκια.