ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΡΟΔΟΥ

musicschool rhodes

Το Μουσικό Σχολείο Ρόδου είναι Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις. Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολουθούν τα μαθήματα γενικής παιδείας, κατευθύνσεων και επιλογής (του Λυκείου), όπως σε όλα τα Σχολεία. Παράλληλα και επιπρόσθετα, διδάσκονται μαθήματα μουσικής, όπως θεωρητικά και ιστορία της ευρωπαϊκής, της βυζαντινής και παραδοσιακής μουσικής και μουσικά όργανα (ευρωπαϊκά και παραδοσιακά) σε ατομικά μαθήματα.

Μία από τις καινοτομίες αυτών των Σχολείων είναι οι ώρες των μουσικών συνόλων, ευρωπαϊκών και παραδοσιακών, όπου όλα τα παιδιά, αναλόγως τις μουσικές επιλογές τους, συμμετέχουν στις πρόβες και στις δεκάδες συναυλίες και πολιτιστικές εκδηλώσεις. Συμπληρώνοντας τις τέχνες, υπάρχουν ομάδες θεάτρου, χορού και εικαστικής δημιουργίας. Το Σχολείο λειτουργεί 42 ώρες την εβδομάδα και πιο συγκεκριμένα με εννιάωρα την Τρίτη και την Πέμπτη (έως τις 15:00) και με οκτάωρα τις υπόλοιπες ημέρες (έως τις 14:30). Προσφέρεται καθημερινή δωρεάν μεταφορά προς στο Σχολείο και αντίστροφα με λεωφορεία, καθώς και σίτιση, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και το Δήμο Ρόδου.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΔΩ