ΤΟ 1ο Δ.Σ. ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ ΣΤΟ BAYEUX ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ

ayeux

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος Erasmus+ μαθητές και μαθήτριες της Ε‘ και ΣΤ’ Τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κρεμαστής βρέθηκαν στην περιοχή Νορμανδίας στη Βόρεια Γαλλία. Η επίσκεψή τους πραγματοποιήθηκε από 2-5 Μαΐου και αφορούσε τη συμμετοχή του σχολείου σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS+ CHLOERIS με τίτλο «Πολιτειότητα, Αναπηρία, Τόποι , Ολυμπισμός , Σεβασμός, Συμπερίληψη» 2020-23. To πρόγραμμα είναι τριετές, εγκρίθηκε και εκπονείται σε συνεργασία με την Ακαδημία της Νορμανδίας μέσω του Γαλλικού Ινστιτούτου και με τη συμβολή της Αγλαΐας Γαλανοπούλου , συντονίστριας Γαλλικών του 2ου ΠΕΚΕΣ Ν. Αιγαίου. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν Δημοτικά και Γυμνάσια από Γαλλία, Βουλγαρία και από την Ελλάδα.

Τα παιδιά επισκέφθηκαν το σχολείο των γάλλων εταίρων που φέρει το όνομα της κινηματογραφίστριας, συγγραφέως και αγωνίστριας Paule Bernard-Dupont στο La Cambe όπου για δύο μέρες ασχολήθηκαν με εκπαιδευτικές δράσεις ταυτόχρονα σε δύο γλώσσες και γνώρισαν από κοντά το γαλλικό εκπαιδευτικό σύστημα. Tα δύο σχολεία πήραν από κοινού μέρος σε κυνήγι θησαυρού γνωρίζοντας τη μεσαιωνική πόλη Βayeux που ήταν και η πρώτη γαλλική πόλη που απελευθερώθηκε κατά τον 2ο Παγκόσμιο πόλεμο και ο Στρατηγός Σαρλ ντε Γκολ, εγκατέστησε εκεί την έδρα της προσωρινής κυβέρνησής του μέχρι την απελευθέρωση του Παρισιού. Το πρόγραμμα ακόμα είχε επίσκεψη των δύο σχολείων στο αμερικανικό νεκροταφείο του Colleville-sur-mer στην παραλία απόβασης Οmaha, μία από τις 5 παραλίες κατά την απόβαση των συμμάχων στις 6 Ιουνίου 1944 και επίσκεψη στο διάσημο Mont Saint Michel. Τους μαθητές συνόδευσαν η Δ/ντρια του Σχολείου Αικατερίνη Σοκορέλου, η υποδιευθύντρια Μίνα Βώβου, η εκπαιδευτικός των Γαλλικών Μαρία Βασιλάκη ως υπεύθυνη του προγράμματος και των Αγγλικών Χρύσα Φιλιπποπούλου. Οι μαθητές επέστρεψαν κατενθουσμένοι από την εμπειρία αυτή και περιμένουν με χαρά την επίσκεψη των γάλλων φίλων τους τον Οκτώβριο στη Ρόδο.

paris1

paris4