ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΤΟΥ Δ.Σ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

kentrometafraston

Ολοκληρώθηκε το σύνθετο εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Βιβλιοπεριπέτειες» από το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου – ΔΟΠΑΡ, που κάθε χρόνο βρίσκει τεράστια ανταπόκριση σε μαθητές και εκπαιδευτικούς σχολείων όλων των βαθμίδων.
Όπως κάθε χρόνο και φέτος το Σχολείο μας κέρδισε διακρίσεις.
Συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ3 Τάξης του Σχολείου μας που πήραν έπαινο καθώς και στη δασκάλα τους Αικατερίνη Παπόρη:
Νικόλαο-Γεώργιο Τσάππη , Παγγαία Ελευθερία, Αρετή Φανουρία Σταυριανάκη, Γεωργία-Τσαμπίκα Τσάππη, Μαρία-Τσαμπίκα Τσιμέττα, Ειρήνη Χατζημακρή.
Οι φετινές Βιβλιοπεριπέτειες τίμησαν την επέτειο των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή επιλέγοντας θεματολογία εμπνευσμένη από τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν μέχρι την κορύφωση της Μικρασιατικής Καταστροφής, επιλέγοντας βιβλία προσαρμοσμένα στην ηλικία των παιδιών κάθε τάξης, με σκοπό τη διατήρηση της ιστορικής μνήμης και τον εποικοδομητικό της αναστοχασμό.