Επίσκεψη του συγγραφέα Μάκη Τσίτα στο σχολείο μας.

Την Πέμπτη 26 Απριλίου 2012 είχαμε τη χαρά να επισκεφθεί το σχολείο μας ο γνωστός συγγραφέας παιδικών βιβλίων, Μάκης Τσίτας, στα πλαίσια του προγράμματος φιλαναγνωσίας του ΕΚΕΒΙ. Οι μαθητές είχαν ήδη διαβάσει πολλά από τα βιβλία του. Ο συγγραφέας συνεργάστηκε και συζήτησε με τους μαθητές ανά τάξη, πάνω στα θέματα που αφορούσαν τα βιβλία του, αλλά και για θέματα γενικότερου λογοτεχνικού ενδιαφέροντος. Στο χώρο είχαν αναρτηθεί ζωγραφιές των παιδιών που προέκυψαν από την ανάγνωση των βιβλίων του καθώς και κείμενα. Διαβάστηκαν επίσης τρία ποιήματα μαθητριών του Γ3 τμήματος, της Καθολικής Τσάππη, της Ραφαέλας Τσαμπικάκη και της Κατερίνας Παπαγούρα, τα οποία εμπνεύστηκαν από το βιβλίο "Ποιανού είναι αυτή η σούπα;" Στο τέλος ο συγγραφέας απάντησε σε ερωτήσεις των παιδιών της ΣΤ' τάξης, δίνοντας μια μικρή συνέντευξη και υπέγραψε τα βιβλία του, σε όσα παιδιά τα είχαν προμηθευτεί.